Відповідно до чинного в Україні законодавства, особа, яка вперше купує житло, має законне право не сплачувати збір на обов’язкове пенсійне страхування за купівлю нерухомості (далі - збір), який становить один відсоток від її вартості. Тож, перш за все, громадянин, який відповідає наведеним вимогам, повинен повідомити нотаріуса, що посвідчуватиме договір купівлі-продажу нерухомості про те, що він здійснюватиме купівлю житла вперше. Однак, навіть маючи передбачені законом гарантії, покупець може отримати відмову нотаріуса в оформленні відповідної угоди без сплати збору. В цьому разі громадянин має два шляхи до вирішення проблеми: знайти іншого нотаріуса або сплатити збір та надалі вимагати його повернення. Наведена стаття надає роз’яснення, як повернути помилково сплачені грошові кошти за купівлю житла вперше.

Куди звертатися, щоб повернути помилково сплачені грошові кошти за купівлю житла вперше?

Перш за все громадянин, який придбав житло, повинен звернутися із заявою до регіонального управління Пенсійного фонду України із вимогою про повернення помилково сплачених грошових коштів. Заява пишеться в довільній формі. До заяви долучаються:

- копія квитанції про сплату збору;

- витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

На протязі 30 днів із моменту отримання відповідної заяви, Пенсійний фонд зобов’язаний надати відповідь на звернення.

У разі отримання відмови від повернення помилково сплачених грошових коштів, громадянин повинен звернутися до адміністративного суду за захистом своїх порушених прав, написавши відповідну позовну заяву.

На подання такого роду позовної заяви відведено шість місяців із дати отримання відповіді від Пенсійного фонду України.

Після отримання рішення суду про задоволення позову та діждавшись, коли воно вступить в законну силу, потрібно звернутися із заявою про видачу виконавчого листа до суду, який виніс відповідне рішення.

Після цього, власник житла має пересвідчитися, чи виконав Пенсійний фонд України судове рішення в частині формування подання до Державного казначейства. Отримавши всю необхідну інформацію, власник житла має звернутися із заявою до відповідного управління Державного казначейства. В заяві повинен міститися рахунок, куди повинні бути повернуті грошові кошти.

Тільки виконавши ці формальності власник нерухомості, якій придбав її вперше, може розраховувати на повернення помилково сплачених грошових коштів.

Додатково звертаю Вашу увагу, що наразі відсутня процедура перевірки інформації про те, чи здійснював коли-небудь громадянин купівлю нерухомості, тому користуватися поверненням такого роду збору можна неодноразово.

У зв’язку із тим, що процедура повернення помилково сплачених грошових коштів займає значний проміжок часу та становить від 6 місяців до 1 року та передбачає звернення із відповідними заявами до декількох державних органів, щоб уникнути можливих помилок в оформленні відповідних документів, раджу звернутися до фахівця, який без Вашої участі вирішить це питання самостійно. Адвокат Магда Світлана Олександрівна надасть юридичну консультацію з питань повернення помилково сплачених грошових коштів при купівлі житла вперше, оформить відповідні заяви та здійснить представництво Ваших інтересів в органах державної влади.

Для отримання більш детальної інформації звертайтеся за телефонами: +38 (095) 487 76 88, +38 (067) 589 07 58 або пишіть на електронну адресу [email protected] адвоката м. Харкова Магди Світлани Олександрівни.