Досить часто знайомі, друзі та колеги, які зважилися взяти грошові кошти в борг або їх надати, вимагають та, відповідно, надають розписку. До змісту наведеного документа та процедури його оформлення громадянами не висуваються особливі вимоги, тому, в майбутньому це може стати джерелом проблем як однієї, так і іншої сторони. Наведена стаття містить роз’яснення щодо особливості оформлення такого роду документів та висвітлить особливості уникнення неприємностей у майбутньому.

Тож, що таке розписка та яка інформація в ній має бути зазначена ?

Розписка – це письмовий документ, що посвідчує боргове зобов’язання особи, яка позичає грошові кошти (позичальника) щодо умов отримання грошових коштів в борг та обов’язку їх повернення особі, яка надала грошові кошти (позикодавця).

Розписка складається в довільній формі, однак вона має містити обов’язкову інформацію, зокрема:

- назва документа – “розписка”;

- в ній має бути зазначено, що це документ про отримання в борг грошових коштів;

- прізвище, ім’я та по батькові позикодавця та позичальника, розрахунковий номер облікової картки платника податків позичальника; серія та номер паспорта позичальника, ким та коли він виданий; адресу позичальника;

- суму грошових коштів, які були отримані в борг, а також спосіб їх отримання;

- термін, на який видаються грошові кошти;

- дати отримання та повернення грошових коштів;

- дата та місце складання розписки, підпис позичальника;

- документ має бути написаний власноручно позичальником.

Написавши розписку про отримання грошових коштів, добросовісний позичальник може навіть не здогадуватися про те, що його також можуть спіткати прикрощі при поверненні грошових коштів. Тож, щоб не мати проблем після повернення грошей позикодавцеві, позичальник також має бути обізнаним із деякими особливостями. Зокрема, прийшовши віддавати грошові кошти, позичальнику не допоможуть свідки, які підтвердять факт повернення грошових коштів, оскільки через особливу природу цієї угоди, їх показання не будуть мати вагомого значення, ні особливості знищення розписки позикодавцем. Наприклад, добросовісно виконавши договір позики та повернувши грошові кошти позикодавцеві, останній може Вас запевнити, що загубив розписку, порвав її на Ваших очах або підпаливши один її край викине в камін і т.д., після цього скаже, що Ви більше нічого не винні і розпочне Вас випроводжати, - не слід довіряти таким маніпуляціям. Звісно, що багато позикодавців є порядними, однак можуть трапитися і такі, що зловживаючи своїм становищем, захочуть повторно отримати грошові кошти уже в судовому порядку. Тож, щоб цього не трапилося, достатньо бути обачним і позичальнику.

На що потрібно звернути увагу позичальнику?

Розписка має містити інформацію про те, чи платне надання грошових коштів в борг чи безоплатне. Якщо в розписці не зазначена відповідна інформація, то позикодацевець в майбутньому матиме право вимагати сплати процентів в судовому порядку за договором позики, які визначатимуться відповідно до рівня облікової ставки НБУ.

При поверненні грошових коштів, позичальник повинен обов’язково отримати від розписку від позикодавця про отримані ним грошові кошти.

Якщо грошові кошти передавалися в іноземній валюті, документі повинен містити інформацію, в якій валюті має бути повернуто борг та чи впливатимуть на неї коливання курсу валют.

До кого звертатися?

У наведеній статті міститься загальна інформація щодо даної тематики. При виникненні інших питань, які не висвітлені в цій статті, звертайтеся до адвоката Харків Магди Світлани Олександрівни, яка зможе відповісти на всі пов’язані з цим питання та, при необхідності, здійснити супровід відповідних угод.

Для отримання більш детальної інформації звертайтеся за телефонами: +38 (095) 487 76 88, +38 (067) 589 07 58 або напишіть на електронну адресу [email protected] адвокату м. Харкова Магді Світлані Олександрівні.